Preloader logo Preloader logo

Odebírejte novinky od Socials

Přihlášení proběhlo úspěšně, děkujeme.

Špatně zadaná emailová adresa.

Prosím, odsouhlaste zpracování osobních údajů.

Canva je jednoduchý grafický online nástroj, ve kterém se jednoduše zorientuje téměř každý, kdo má alespoň základní estetické cítění. Jednoduše, rychle a hezky. Vše online pro kohokoliv v jakémkoliv formátu. Pojďme se podívat, co všechno se v Canvě dá vytvořit a jak tento online nástroj využít na maximum.

Photoshop, Illustrator, Inkscape, Figma… nebo Canva?

Programů, ve kterých můžete tvořit pozoruhodná grafická díla je nespočet. Zvolení správného grafického programu záleží na estetickém cítění, zručnosti a především na tom, jak graficky náročné projekty budete vytvářet.

Pokud potřebujete vytvářet graficky náročnější díla, Canva vám zde příliš nepomůže. Na druhou stranu, pokud spravujete sociální sítě a budete vytvářet grafiků příspěvků, Canva je pro vás ten pravý nástroj.

Oproti jiným programům funguje v prohlížeči a i v bezplatné verzi toho dokážete vytvořit opravdu hodně.

Pakliže hledáte jednoduché grafiky na soc. sítě, Canva určitě bude nápomocna. Velkou výhodou je nesčetný výběr šablon, které si můžete upravovat dle libosti. Zjednodušeně můžeme říct, že Canva je pro “grafiky amatéry” a Photoshop pro grafiky.

Funguje to i naopak – Grafik v Canvě vytvoří úžasnou grafiku, kdežto amatér se jen těžko zorientuje v prostředí Photoshopu.

Představte si tvorbu grafiky jako stavbu domu. Pokud byste stavěli dům v Canvě, pravděpodobně si vybere ze seznamu domů, tzv. domů na klíč. Můžete si změnit věci dle libosti, měnit barvy, vytvořit dekor, ale základní deska bude stále stejná.

Nebo jako stavař amatér můžete začít i s čistým štítem. Pravděpodobně každý, kdo půjde okolo, pozná, že tento dům nestavěl “žádný profík”. Skončíte s přeplácaným nefunkčním domem, kterému může (ale nemusí) chybět střecha.

Ve Photoshopu stavíte od základů. Hezky cihlu po cihle se znalostmi, které jste se naučili dříve. Víte, co stavba domu obnáší, znáte přesné postupy a umíte i improvizovat. S tvorbou grafiky je tomu podobně. Photoshop je skvělý nástroj, který vám umožní vytvořit téměř cokoliv s jedinou podmínkou. Musíte vědět, “jak na to.

Výhody Canvy

Canva má bezesporu mnoho výhod. Pojďme se podívat, co Canva nabízí pro všechny, kteří se s grafikou teprve seznamují.

 • I v bezplatné verzi toho vytvoříte opravdu mnoho
 • Jednoduchá orientace
 • Rozpracovanou grafiku můžete jednoduše sdílet se spolupracovníky
 • O svou práci nemůžete přijít. Canva automaticky zálohuje vše, co vytvoříte
 • Jednoduše můžete nahrávat své vlastní obrázky i např. firemní logo
 • Nepřeberné množství inspirace. Můžete si vybrat z předem vytvořených šablon, které můžete upravovat dle libosti

Má cenu investovat do placené verze?

Než se pustíme do porovnání bezplatné Canvy a Canvy Pro, pojďme rozklíčovat, co Canva Pro ve skutečnosti znamená. V Canvě Pro (placená verze) máte volně přístupných 400 000 fotek, prémiové šablony, transparentní pozadí a mnoho dalších funkcí. Canvu Pro využívají i velké společnosti jako např. Green Peace, PWC či Huffpost.

Co nabízí neplacená Canva?

 • 1 G prostoru
 • Můžete sdílet grafiku s teamem
 • Fotografie, obrázky a prvky – některé jsou volně ke stažení, jiné stojí 1 $ za jednotku
 • 2 složky – pokud pracujete na více projektech, jednotlivé grafiky si můžete rozdělit do dvou složek

Co umí Canva Pro navíc?

Vybrali jsme ty nejzajímavější funkce. Existuje jich samozřejmě mnohem víc, ovšem k základnímu srovnání nám postačí vypíchnout tyto.

 • Animace – můžete tvořit animace a gify, které následně můžete stáhnout ve formátu mp4 či jako GIF
 • Prémiové fonty a navíc můžete nahrát vlastní font
 • Fotografie, obrázky a prvky. Nebudete muset hledat v jiných fotobankách – Canva Pro nabízí opravdu pěkně fotky, které můžete využít
 • 100 G prostoru
 • Transparentní pozadí – tuto funkci si nemůžeme vynachválit
 • Nekonečné množství složek – vše bude mít své místo. Už se nikdy neztratíte v nepřeberném množství souborů.
 • Změna formátu jedním kliknutím – chcete přidat grafiku na Facebook, Instagram a využít tuto grafiku i do newsletteru? Nyní jednou kliknete a vámi vytvořené dílo se přemění do ideálního formátu jednotlivých sociálních sítí.
grafika canva

Je jen na vás, zdali investujete 9,95 $ měsíčně. Určitě doporučujeme pracovat pár dnů v bezplatné verzi a poté si vyzkoušet 30 dnů Canvy Pro, která je zcela zdarma. Musíte zadat platební kartu, ovšem pokud zjistíte, že si vystačíte se základní neplacenou verzí, jednoduše předplatné zrušíte.

Klik sem, klik tam: Co dělají jednotlivá tlačítka?

Základní teorii máme úspěšně za sebou, nyní nás čeká praxe! Pojďme společně vytvořit první design v Canvě.

grafika canva 3
grafika canva 2

Jak odstranit pozadí fotografie?

Zkoušeli jste někdy ořezávat pozadí ve Photoshopu? Pokud ano, tak jistě víte, že to nebyl proces na dvě kliknutí (i když nová verze Photoshopu je opravdu perfektní a tuto funkci zvládá skvěle). Proces byl dlouhý a výsledek nestál za investovaný čas. Canva Pro naštěstí na tuto situaci zareagovala přišla s řešením. Jedním kliknutím můžete odstranit pozadí z fotografie.

Jak na to?

Krok č. 1: Nahrajete obrázek

Krok č. 2: Klikněte na efekty

Krok č. 3: Vybere možnost “Backround Remover”

V případě, že nejste s výsledkem spokojeni, můžete jej následně upravit pomocí “štětců”.

grafika canva 4

Jak vytvořím transparentní pozadí?

Transparentní pozadí si můžete zvolit jakmile budete výsledný design stahovat. Nezapomeňte, že pozadí musí být bílé barvy.

Poté zvolíte formát “PNG”

Ujistěte se, že máte zaškrtnutou kolonku “Průhledné pozadí”. Pokud tak neučiníte, výsledný design bude obsahovat bílé pozadí.

Tak, teď už jen kliknout na tlačítko “Stáhnout”.

grafika canva 5

Zkratky v Canvě, které vám ušetří pár minut

Ctrl + C, CTRL + V, tyto zkratky asi nemusíme představovat. Jaké další se vyplatí znát?

Funkce Alt – podržte klávesnici Alt a můžete měnit velikost, nikoliv však proporce

písmeno “R” – objeví se obdélník

písmeno “L” – objeví se linka

cmd/ctrl + “B” key – tučné písmo

cmd/ctrl + “D” – duplikace daného prvku

cmd/ctrl + “G” – seskupení prvků

cmd/ctrl + “A” – vybrat všechny prvky na konkrétním designu

cmd/ctrl + “]” – vybraný prvek je v popředí

cmd/ctrl + “[“ – vybraný prvek je v pozadí

Tajný trik, který vám doporučujeme si uložit!

V případě, že používáte pouze neplacenou verzi Canvy, máme pro vás trik. V Canvě můžete filtrovat symboly, aby se nejdřív zobrazovaly ty, které jsou zdarma. Stačí tam vložit toto heslo (bez uvozovek): “brand:BAAMOuJH0Ec

Takže například: “heart brand:BAAMOuJH0Ec” a Canva vám zobrazí srdíčka, které jsou řazený nejdřív zdarma, poté “pro”.

U textů či fotografií toto ale neplatí.

grafika canva 6

Heslo: nepřekombinujme to!

Canva nabízí nesčetně možností inspirace a najednou nevíme, co dřív. Náš mozek chce použít všechno. Sem obrázek, tady přidat tlačítko, nezapomenout na logo… Když se nemůžu rozhodnout mezi fonty, tak použiju všechny, které se mi líbí.

Tak takto ne. Z designu vznikne překombinované sdělení, které nikdo nepochopí.

K tomu, abyste dokázali vytvořit oku lahodící designy, doporučujeme odpíchnout se od předem připravených šablon. Můžete měnit text či barevnou paletu, ale pro začátek bychom nedoporučovali pouštět se do velkých kreací. To nechte na profesionálovi.

Doporučujeme se seznámit alespoň se základními pravidly typografie a teorií barev. S barvami vám pomůže například online nástroj od Canvy ColourCombination. Jednoduše si vyberete barvu a Canva vám pomůže zkombinovat barevné palety. Výsledná grafika by měla být přehledná a mělo by se v ní lehce orientovat.

Pro lepší orientaci ve vámi vytvořené grafice si zkuste zodpovědět tři základní otázky:

 • Co by měl člověk vidět jako první? (hlavní sdělení grafiky)
 • Co uvidí oči jako druhé?
 • Co by měl divák vidět jako poslední? Co jsou doplňující informace, které dotváří celé sdělení grafiky?

Pokud se ve vlastní grafice ztrácíte i vy, nemáte rozdělenou hierarchii textu, barvy k sobě barevně neladí… Pak je něco špatně. Zkuste se řídit heslem: “Méně je někdy více.” Grafika by měla být jednoduchá.

Co by měla splňovat grafika, ve které se člověk lehce zorientuje?

 • Text se hezky čte
 • Hierarchie – grafika má určitou strukturu dle hierarchie důležitosti sdělení
 • Barvy se k sobě hodí
 • Grafika by měla korespondovat s konkrétním komunikačním a vizuálním stylem firmy/značky

Jak vytvořit video v Canvě?

Původním účelem Canvy bylo jednoduché vytváření grafik – obrázků. Obliba online nástroje stále rostla a od roku 2019 můžete tvořit i videa a GIFy.

grafika canva 7

Exportujeme! Jaký formát zvolit?

Formát JPG nemusíme sáhodlouhouze představovat. Ve zkratce se jedná o ideální formát pro fotografie. Grafiku doporučujeme ukládat s příponou png. Jeho komprese je bezztrátová, což v překladu znamená, že stažený soubor 100% odpovídá originálu. Jedinou nevýhodou oproti JPG je vyšší velikost souboru. Alternativou k png může být formát GIF. U tohoto formátu je jedna velká nevýhoda. GIF pojme maximálně 256 barev, čímž snižuje kvalitu, pokud grafika obsahuje např. gradienty. GIF je doporučovaným formátem pro obrázky s pohyblivými prvky.

Canva vyslyšela uživatele a poměrně nově můžete v placené verzi stahovat i ve formátu SVG. Tento formát uvítají nejen ti, kteří si v Canvě vytvořili logo. Nesmíme opomenout velmi oblíbený PDF. Jedná se o univerzální formát pro přenos dokumentů. V případě, že jste vytvořili textový dokument, volili bychom tento formát.

grafika canva 8

Shrnutí

Canva je vynikající online nástroj pro tvorbu jednoduchých grafik a videí. Platforma nabízí nespočet šablon, které najdete i v neplacené verzi. Placená verze Canva Pro toho nabízí podstatně více, ovšem i v bezplatné verzi můžete tvořit krásné grafiky. Doporučujeme si projít alespoň základní grafické poučky. Ovšem nezapomínejte na jediné. Grafika je řemeslo jako každé jiné a v určitých případech je lepší si nechat zpracovat grafiku profíkem v oboru.

Summary
(Ne)grafikem za pár minut – Co vše můžete dělat v Canvě
Article Name
(Ne)grafikem za pár minut – Co vše můžete dělat v Canvě
Description
Canva je jednoduchý grafický online nástroj, ve kterém se jednoduše zorientuje téměř každý, kdo má alespoň základní estetické cítění. Jednoduše, rychle a hezky. Vše online pro kohokoliv v jakémkoliv formátu. Pojďme se podívat, co všechno se v Canvě dá vytvořit a jak tento online nástroj využít na maximum.
Author
Publisher Name
Socials.cz
Publisher Logo

Související články